Kortų rinkinys "Gyvūnai"

17,00 €
Su mokesčiais

53 kortų su gyvūnais rinkinys (95 mm x 140 mm dydžio). 

Dailininkė - Anna Bragina. 

Kiekis

  • Saugus atsiskaitymas internetu Saugus atsiskaitymas internetu
  • Greitas prekių pristatymas Lietuvoje Greitas prekių pristatymas Lietuvoje

Metaforinės asociacinės kortos „Gyvūnai“

 

Idėja

 

Jūsų rankose – įvairiausių gyvūnų piešinių kolekcija. Idėja tikrai nenauja, yra išleista daugybė metaforinių kortų rinkinių, tarp jų ir vaizduojančių gyvūnus. Mes norėjome sukurti savą versiją, įtraukti ir Lietuvoje gyvenančius gyvūnus, atrinkti tuos, kurie vaizduotų ir atspindėtų kuo didesnę elgesio, savybių įvairovę.

Metaforinės kortos yra plačiai naudojamos konsultaciniame bei psichoterapiniame darbe, tiek dirbant individualiai, tiek su grupėmis. Verta darsyk priminti, kad tai nėra diagnostinė priemonė (nors gali būti panaudojama ir tokiam tikslui, greta kitų įvertinimo metodikų). Visų pirma – tai pagalbinė bendravimo priemonė, padedanti užmegzti kontaktą, padėti žmogui išreikšti save.

Kalbėti apie kortoje vaizduojamus dalykus yra gana saugu (lengviau nei apie save tiesiogiai), drauge atveriama perkeltinė, metaforinė erdvė, į kurią projektuojamas vidinis pasaulis (išgyvenimai, jausmai, aktualūs poreikiai ir kt.). Pasakotojas yra tarsi kūrėjas: kurdamas istoriją, fantazuodamas ar samprotaudamas, žmogus pasakoja apie save patį. Nėra svarbu, ar kalbama apie įsivaizduojamus, ar apie realius įvykius – bet kuriuo atveju visas istorijas žmogus kurs savitu būdu, remdamasis sava patirtimi, išgyvenimais, rūpesčiais.

Klausančiajam (psichologui, psichoterapeutui, konsultantui ar kt.) svarbu gebėti nevertinti, neinterpretuoti – būti smalsiam, klausti, tyrinėti. Jei pasakotojas jausis saugiai, jei bus pakviestas atsiverti vaizduotei, fantazijai, galbūt netgi žaismingai pažvelgti į savo gyvenimą, tai atvers duris smalsiam ir sąžiningam žvilgsniui į save patį.

Taigi, kaip ir naudojant bet kurią kitą pagalbinę priemonę, taip ir dirbant su kortomis, svarbiausia yra geras kontaktas tarp psichoterapeuto (konsultanto) ir kliento (pasakotojo), santykis, dialogas. Be šio pamato tolesnis darbas nėra įmanomas.

Toliau pateiksime keletą idėjų, kaip galima panaudoti šias kortas. Kortos su įvairiais gyvūnais tarsi palengvina paieškos procesą: jeigu pasakotojui sunkoka save apibūdinti, jis gali pasirinkti ką nors iš jau pateikiamų variantų, kas jam labiausiai tinka – tarsi gauti „užuominą“. Jeigu reikiamos kortos nerandama – gera proga pakalbėti apie tai, ko gi trūksta. Kokias savybes reikėtų turėti trūkstamam gyvūnui? Kaip jis turi atrodyti? Kaip gyventi? Galbūt tai būtų net neegzistuojantis, nerealus gyvūnas? O galbūt iš esamų gyvūnų galima būtų sudėlioti trūkstamą – atrinkti kai kurias jų savybes, kurias norima pasiimti?

Ir su kortomis galima dirbti tiek renkantis atvirai (atverstos kortos, viskas matoma, taip saugiau – rekomenduojama darbo pradžioje, kelia mažiau nerimo), tiek ir aklai (kortos užverstos, ištraukiama atsitiktinė).

 

Turinys

Gyvūnų pasaulis įvairus daugeliu aspektų: galime kalbėti apie skirtingą energiją, agresyvumo lygį (grobuonis / auka), socialumą (vienišius / bandos gyvūnas), būdingą elgesį (konkuruoja / bendradarbiauja / vengia / prisitaiko). Į visa tai galima atkreipti dėmesį, kai pasirenkama korta.

Be abejo, pirmiausia svarbu, kokias savybes pasirinktam gyvūnui suteikia pats pasakotojas.

Toliau pateikiame sąrašą ir trumpus apibūdinimus[1], kuriais galima pasinaudoti, jeigu pasakotojas pasirinko kortą, bet nežino kodėl, nepateikia savo įžvalgų. Tokiu atveju galima palyginti, ar lentelėje pateikiamas gyvūno apibūdinimas tinka, ar čia galėtų būti užuomina apie patį pasakotoją.

Arklys

Jėga, ištvermė, ištikimybė, bendradarbiavimas, kliūčių įveikimas, laisvė, kėslų neturėjimas.

Asilas

Nuolankumas, ištvermė, atsidavimas, darbštumas, uolumas.

Aštuonkojis

Transformacija, cikliškumas, atgimimas, lyderystė, planų realizavimas, pasąmonės gilumas, ilgametystė, nemirtingumas. Kibumas, imlumas, supančiojimas, viską pasiekia, daug galūnių.

Banginis

Aštri klausa, savo unikalumo pažinimas per balsą, gydymas muzika ir garsu, telepatija, dvasiniai gebėjimai, ilgaamžiškumas, pasitikėjimas. Didumas, masė.

Beždžionė

Įkyrumas, lankstumas, rūpestingumas, begėdystė, godumas, žemieji instinktai. Juokas, judrumas, įžūlumas.

Bitė

Darbštumas, bendrabūvis, koncentracija, planavimas ir ekonomija, klestėjimas, švarumas, neįmanomo pasiekimas, gimimas, mirtis, atgimimas, išmintis.

Briedis, elnias

Ištvermingumas, minkštumas, gracija, greitis, intuicija, savianalizė, kitoks būdas siekti tikslo, globėjų pasiuntinys, saugumas, ramybė.

Chameleonas

Prisitaikymas, pasirengimas pokyčiams, gebėjimas prisitaikyti, slėptis, intuicija, aiškiaregystė, jautrumas kitų energetikai, bailumas, apgaulė, gebėjimas žavėti. Spalvingumas, blankumas; priklausymas nuo aplinkos.

Delfinas

Džiaugsmas, žaismingumas, draudimų nebuvimas, jėga, greitis, atradimai, bendravimas, pasitikėjimas, pusiausvyra, harmonija, atsipalaidavimas. Krykštavimas, draugystė.

Drakonas

Karališka garbė, antgamtiška, matriarchatas, begalybė, pokyčiai, dvasinė vedlystė, klestėjimas, išmintis. Mistiškumas, intuicija.

Dramblys

Išmintis, pagalba, rūpestis, prisipildymas meilės, pažinimas per kvapus. Didumas, svoris, lėtumas, paprastumas.

Drugelis

Transformacija, džiaugsmas, laisvė, gyvenimas šia akimirka, gimimo–mirties–atgimimo ciklas, įkvėpimas, nemirtingumas, apgaulė, garbėtroška, nepastovumas. Lengvabūdiškumas, trapumas.

Erelis

Kilnumas, matymo aiškumas, pakilimas virš materialaus pasaulio ieškant dvasinio, kario dvasia, bebaimiškumas, aštrus matymas, laisvė, didybė, autoritetas, jėga, pergalė.

Ežys

Bebaimiškumas, nepasiekiamumas, aukštas tikslas, vienatvė. Gynyba, saugumas.

Gaidys

Drąsa, patikimumas, pasitikėjimas savimi, garbėtroška, seksualumas, budrumas, numatymas, dvasinis atgimimas. Spalvingas, garsus, vadovaujantis.

Gandras

Pastovumas, švara, išmintis, gerovė, prisirišimas prie šeimos. Vaisingumas.

Gyvatė

Persikeitimas (progresyvūs pokyčiai), žinios, išmintis, nemirtingumas, seksualumas, atgimimas. Slaptumas, lankstumas.

Gulbė

Puošnumas, pasitikėjimas Visata, vertingumas, transformacija, intuicija, dvasinis augimas. Švara, kilnumas, gracija.

Kalakutas

Pasipūtimas, pasirodymas, bauginimas, lėtumas.

Karvė

Maitinimas, motiniškumas, dosnumas, ramumas, susitaikymas.

Katė, katinas

Gudrumas, lankstumas, nepriklausomybė, minkštumas, jėga.

Kiaulė

Sotumas, žemė, pilnumas, pasitenkinimas malonumais, godumas, purvas.

Kiškis

Nuogąstavimai, tragedijos baimė, ilgas gyvenimas, greitas mąstymas, stiprėjanti intuicija.

Krokodilas

Gyvybingumas, būtinybė pereiti per mirtį į naują gyvenimą, kraugeriškumas, godumas, gudrumas, tylumas. Agresija, greitis, sustingimas.

Kurmis

Buvimas giliai po žeme, judėjimas apčiuopomis, instinktyviai, aklumas, grubumas.

Lapė

Darna su aplinka, gebėjimas būti nematoma, gudrumas, vienybė. Lankstumas, švelnumas.

Liūtas 

Valdžia, didingumas, jėga, atsipalaidavimas. Orumas, drąsa, vadovavimas.

Meška

Savianalizė (vidinio žinojimo jėga), intuicija, ištvermingumas, kantrumas, apsauga, kerštas, jėga, drąsa. Stiprybė, lėtumas.

Musė

Įkyrumas, mažumas, atkaklumas.

Papūga

Linksmumas, nerūpestingumas, gydymas saulės šviesa ir ryškiomis spalvomis, imitacija, kitų supratimas, diplomatiškumas, neatvirumas (melavimas, slaptumas), žavūs plepalai.

Pelė, žiurkė

Vaisingumas, turtingumas, gudrumas, kuklumas, šykštumas, išmintis, išradingumas, atsargumas, ateities numatymas.

Pelėda

Intuicija, įžvalgumas (gebėjimas justi apgaulę), išmintis, pranašystė, atsiskyrimas.

Pingvinas

Energingumas, nenuilstamumas, pakitusios sąmonės būsenos, kūryba, meilė vaikams, pastovumas, savidisciplina, savikontrolė. Šaltumas, bendruomenė, atsparumas.

Povas

Atsinaujinimas, atgimimas, numatymas, vertingumas, didybė, prabanga, orumas, garbėtroška. Puošnumas, pasirodymas.

Skorpionas

Kerštas, negatyvios energijos grąžinimas tiems, kas ją atsiuntė. Agresija, galėjimas įkąsti. Nuodai.

Skruzdėlė

Kantrybė, darbštumas, bendravimas, tikslingumas.

Sliekas

Lankstumas, gyvybingumas, landumas, aklumas, sekimas instinktais, paprastumas.

Strutis

Proto jėga, teisingumas, kūryba, dvasingumas, pasitraukimas nuo problemų.

Stumbras

Atkaklumas, gyvenimiška jėga, vaisingumas, sunkiasvoriškumas, ryšys su žeme. Pastovumas, inertiškumas.

Šernas

Aštri uoslė, atkaklumas, tvirtumas, drąsa, gebėjimas kasti giliau, iškasti. Agresyvumas.

Šikšnosparnis

Atgimimas, ritualinė senų įpročių mirtis, vietos naujam atlaisvinimas. Instinktyvumas, tamsa, slaptingumas.

Šuo

Tarnystė, draugystė, lojalumas, supratimas, gerumo poreikis, teisybė.

Tigras

Vadovavimas (autoritetas, atsakomybės prisiėmimas, rizika), kario aspektas, neatidėliojimas ir valios jėga.

Uodas

Vyriška simbolika, laisvė, kruopštumas, įkyrumas, užsispyrimas.

Varlė, rupūžė

Apsivalymas, vaisingumas, moteriška energetika, naujo ciklo pradžia. Garsumas, transformacija.

Varna, kranklys

Stebuklai, gydymas, vidinės baimės, sąmonės pokyčiai, gebėjimas prisitaikyti, protas, išradingumas. Tarpininkas tarp gyvųjų ir mirusiųjų pasaulio, paslaptingumas, pasiuntinys.

Vėžlys

Ilgaamžiškumas, jėga, ištvermė, išmintis, kantrybė, gebėjimas pereiti į gynybinę poziciją, tempo sulėtinimas siekiant pasimėgauti gyvenimu. Apsauga, šarvai, saugumas, pasislėpimas.

Vilkas

Dalijimasis žinojimu ir išmintimi, lyderystė, individualumas, gudrumas, šeima, bendradarbiavimas, įžvalgumas, laisvė, paieškos, savianalizė.

Višta

Paklusnumas, paprastumas, susitelkimas į esamą momentą, smalsumas, kvailumas, ribotumas.

Voras

Mąslumas, moteriška energetika, kūrybinė energija, išmintis, kūryba, susipainiojimas, atsargumas, įkvėpimas, pradžia, pradėjimas, darbštumas, perspėjimo signalai, iliuzijos. Kantrybė, tykojimas.

Žuvis

Meilė, vaisingumas, pergalė prieš mirtį, gydymas, pranašystė, gausa, gerovė, harmonija, regeneracija, vaikai, nėštumas. Šaltumas, tylėjimas, abejingumas.

Žvirblis

Džiaugsmas, energija, judrumas, greitis, smalsumas, atsargumas.

Idėjos specialistams

 

·       Koks aš gyvūnas? Pasirenkama korta (atversta ar užversta) ir kalbamasi: koks tai gyvūnas, kaip jis jaučiasi, ko nori, ko bijo? Korta „atgaivinama“: kuriama istorija, ją galima ir suvaidinti, ir įgarsinti dialogus, ir nupiešti aplinką (korta praplečiama aplink ją ar ant atskiro lapo piešiant piešinį). Galima sukurti sceną smėlyje.

·       Praeitis, dabartis, ateitis. Parenkama po kortą: koks buvau praeityje, koks esu dabar ir koks norėčiau būti? Kalbama apie tai, kokios savybės, būdo bruožai atsiskleidžia. Kaip ir kokie pokyčiai vyko? Kas padėjo ar trukdė? Galima kurti dialogus tarp „Aš“ praeityje ir dabartyje ar ateityje. Kokių savybių žmogus nori, siekia, kokių resursų reikėtų gyvenime? Kokių nenorėtų turėti?

Galima atsitiktinai traukti kortą ir žiūrėti, ar tas gyvūnas kaip nors atitinka žmogų, kokių jo savybių žmogus norėtų sau, kokių tikrai ne.

·       Vaidmuo. Parinkti skirtingus vaidmenis atitinkančias kortas: dukra, mokinė, draugė ir kt.

·       Žinau – nežinau. Naudojantis Johari langais, galima iš atverstų kortų rinktis 1-o ir 3-io langelių kortas („Aš žinau – kiti žino“ ir „Aš žinau – kiti nežino“ apie mane). O paskui iš užverstų kortų traukti 2-o ir 4-o langelių kortas („Aš nežinau – kiti žino“ ir „Aš nežinau – kiti nežino“ apie mane). Aklai ištrauktose kortose ieškoma atsakymo, prasmės, užuominos: apie ką tai galėtų būti, ką tai galėtų reikšti man?

  

 

Žinau

Nežinau

Kiti žino

1

2

Kiti nežino

3

4

 

·       Koks esu, kai... Renkamos kortos, kurios parodytų, koks esu, kai esu ramus, atsipalaidavęs. O kai esu aktyvus, energingas? Kai esu piktas? Kai bijau? Kai esu prislopęs ir kt.? Žiūrima, kokios ten savybės, galios, gebėjimai? Dirbant su vaikais, galima sužaisti, suvaidinti gyvūnų judesius, pavaizduoti juos.

·       Patinka – nepatinka. Pasirenkama korta (gyvūnas), kuri patinka, ir ta, kuri nepatinka, yra atstumianti. Apie kiekvieną kalbama atskirai: kokius jausmus kelia? Kur tai jaučiama kūne? Koks gyvūno amžius, charakteris? Ką norėtųsi tam gyvūnui padaryti? Kokios asociacijos kyla? Kur šio gyvūno galia, jėga? Apie ką jis svajoja? Ką norėtųsi / nesinorėtų perimti sau? Jei abu gyvūnai būtų apgyvendinti kartu, vienoje aplinkoje – kas tuomet tarp jų vyktų? Sukurti dialogą, leisti jiems „pasikalbėti“.

·       Baimės. Išrinkti iš kortų, kas atitiktų baimes: mokykloje / darbe, namuose, su draugais, su svarbiais artimaisiais.

·       Žmonės. Atrenkami įvairūs žmonės: šeimos nariai ar draugų grupė, kiti svarbūs asmenys. Galima tyrinėti, kokios parinktų žmonių savybės, kokios sąveikos tarp jų vyksta, kurti dialogus, išsakyti savo jausmus atskiriems gyvūnams / žmonėms.

·       Fasadas ir tikrasis „Aš“. Siūloma parinkti kortas tokiam žmogui, kokį jį mato aplinkiniai; koks jis iš tiesų yra; koks norėtų tapti. Atskleidžiamos tų gyvūnų savybės, būdo ypatumai, resursai.

·       Vedlys. Atrinkti 1–4 kortas su gyvūnais vedliais. Kokių resursų, savybių man labiausiai reikėtų, ko norėčiau pasimokyti?

 

Dirbant grupėje galima pritaikyti daugelį pateiktų idėjų. Papildomai atsiveria galimybė atrinkti ne tik save, bet ir kitus grupės narius, kurie gali reaguoti į parinktas kortas, priimti jas ar atmesti.

Jei dirbama su šeima, kiekvienas narys pasirenka kortas atskirai, paskui jas galima palyginti. Tėvams galima duoti užduotį parinkti kortą, atitinkančią norimą ir realų vaiką (tyrinėjami lūkesčiai, kuo panašūs ir kuo skiriasi abu pasirinkimai).

 

Žaidimų idėjos

 

·       Vienas žmogus išeina už durų, kiti likę nusprendžia, apie kokį iš esančių žmonių kalbės, ir išrenka, į kokį gyvūną jis panašus, kokios savybės jam tinka. Atėjęs gauna kortą su gyvūno vaizdu ir turi atspėti, apie ką buvo kalbama. Grupė gali padėti siūlydami užuominas arba atsakydami į klausimus „Taip“ arba „Ne“.

·       Sėdint ratu, galima pristatyti save: a) kaip vieną gyvūną, vardinant savo savybes; b) galima save pristatyti trimis gyvūnais: vienas – kas buvau anksčiau, kai buvau jaunesnis; antras – kas esu dabar; trečias – kuo norėčiau tapti ateityje. Atitinkamai paaiškinant, kodėl, kokios savybės tiems gyvūnams būdingos; c) save pristatyti trimis gyvūnais: kaip ką, spėju, mane mato kiti; kuo noriu, kad mane matytų; kas esu iš tikrųjų.

·       Žaidimo variantas: ant lapelių surašomi visi esančiųjų vardai, kiekvienas traukia po vieną. Ištraukęs lapelį dalyvis, galvodamas apie tą žmogų, suranda reikiamą gyvūną ir pasakoja gyvūno vardu: aš esu vilkas, esu greitas, stiprus, medžioju kiškius… ir pan. Grupė turi atspėti, apie ką kalbama. Toliau tęsia tas, apie kurį buvo pasakojama. Jis gali sutikti, paprieštarauti – reaguoja į pasakojimą apie save. O paskui pereina prie istorijos apie tą žmogų, kurį ištraukė lapelyje.

 

Aušra Pundzevičienė

Žmogaus psichologijos studija

 

Literatūros sąrašas

1.       1. Метафорические ассоциативные карты "Тотемные животные". Автор – Кузнецова Л., Художник – Раннева А., 2017

2.       2. Кац, Мухаматулина: Метафорические карты. Руководство для психолога. 2013


[1] Apibūdinimai surinkti iš metaforinių kortų rinkinių, daugiausia naudotasi L. Kuznecovos ir A. Rannevos rinkiniu „Toteminiai gyvūnai“ (Метафорические ассоциативные карты "Тотемные животные". Автор - Кузнецова Л., Художник - Раннева А., 2017)

ZPS022
361 Prekės